تحقیق و توسعه R&D

بازدید: 9136
پرینت

 مقام معظم رهبری:
 پیشرفت كشور نیازمند حركت علمی بسیار قوی است

 

(( جايگاه تحقيق و توسعه ))

نوآوري تكنولوژي در هر كشور مرهون انجام فعاليت هاي تحقيق و توسعه مي باشدكه رشد و توسعه اقتصادي را به دنبال دارد و بعنوان محرك و عامل اصلي توسعه صنعتي و اقتصادي در كليه كشور ها قلمداد مي شود .

جهاني شدن در ده سال اخير شرايط محيط هاي رقابتي را به شدت دگرگون کرده است. سازمانهاي تجاري، از جمله شرکتهاي کوچک و متوسط، تحقيقات خود را براي يافتن يک استراتژي که برتري پايداري را تضمين نمايد، تقويت مي نمايند.

اين استراتژي معمولا نيازمند آن است که سازمانها در جهت رشد و پويايي اقتصادي، پي در پي محصولات و خدمات متفاوت و متنوعي را ارائه نمايند. به سخن ديگر سازمان ها بايد پيوسته نوآور باشند.کايزر در تحقيقي، جهت مشخص نمودن عاملي که تلاشهاي نوآورانه سازمانهاي کوچک و متوسط را ارتقا دهد، اين عامل را به عنوان يک متغير وابسته در نظر گرفته است و پس از انجام رگرسيون، در ميان 14 متغير مستقل بالقوه مانند منابع مالي، تحصيلات مدير عامل، تکنولوژي اطلاعات و اتوماسيون و ... نشان داده است که سه تاي آنها به وضوح و به صورت قابل توجهي در تلاشهاي نوآورانه سهيم مي باشند: استفاده از يارانه هاي نوآوري، داشتن ارتباط با مراکز علمي و ميزان سرمايه گذاري در بخش تحقيق و توسعه...

 

امروزه تحقيق و توسعه در جهان جايگاه ويژه اي دارد. به طوري که کشورهاي صنعتي سهم قابل توجهي از درآمد و نيروي کار خود را به فعاليت هاي تحقيق و توسعه اختصاص مي دهند. چرا که سهم زيادي از مواد، محصولات، فرآيندها و سيستمهاي جديد و پيشرفته، حاصل از فعاليتهاي R&D توليد ميشوند که اينها، منبع نهائي پيشرفت اقتصادي به شمار مي آيند.
 


شرح وظايف واحد تحقيق و توسعه :

- جمع آوري طرحهاي تحقيقاتي در سطح شرکت , بررسي  و کسب مجوز براي اجرا
-  پيش بيني وتعيين بودجه موردنيازاجراي طرحهاي تحقيقاتي
-  تهيه و تنظيم برنامه زماني اجراي طرحهاي تحقيقاتي
-  نظارت برکليه مراحل تحقيقاتي وتوسعه ايي تا حصول نتيجه نهايي
-  ايجاد ارتباط بامراکز تحقيقاتي وافراد علمي به منظور انتخاب بهترين آنان جهت اجراي پروژه هاي  تحقيقاتي
-  رفع مسائل و معضلات زيست محيطي با انجام پژوهشهاي لازم
- هماهنگي و پيگيري انجام پژوهشهاي فرايندي بمنظور افزايش توان تكنولوژيك و بهره وري بيشتر
- بهبود كيفيت محصولات و توليد محصولات جنبي
- كمك به تامين مداوم محصولات اوليه و استفاده مناسب از منابع موجود شرکت  براي توسعه پايدار
- فرآيند توسعه انواع محصولات قابل توليد در شرکت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و الکترونیک

 

 

 

 در راستای فعالیت های دانش بنیان و دانش محور شرکت در زمینه مهندسی برق الکترونیک و کامپیوتر واحد تحقیق و توسعه شرکت با بهره گیری از دانش روز بر روی سیستم های پردازش تصویر ( بینایی ماشین )و بررسی راه کارهای ترافیکی و همچنین ارتباط GSM چراغ های فرماندهی راهنمایی و رانندگی با همدیگر برای مکان هایی که ارتباط بی سیمی مقدور نمی باشد و سیستم های هوشمند سازی این چراغ ها مشغول به فعالیت می باشد. همچنین از جمله زمینه های تحقیقاتی این واحد میتوان به مباحث امنیت اطلاعات ISMS و مخابرات امن و همچنین خانه های هوشمند و بهینه سازی مصرف انرژی و درب های هوشمند با تکنولوژی پردازش سیگنال ( DSP) اشاره نمود

 

 

 

 

 

خانه هوشمند نوعی از ساختمان‌های هوشمند است که در آنها می‌توان همه کارهای خانه را به صورت خودکار انجام داد. در این خانه‌ها کارهای هوشمندی از این قبیل انجام می‌شود: سیستم کنترل نور، سيستم گرمايش، تهويه و کنترل هوا و دیگر سیستم‌ها. در نتیجه امنیت، راحتی و بازده انرژی بیشتری را در پی دارد. خانه‌های هوشمند می‌توانند به افرادی از قبیل سالمندان و معلولین خدماتی را ارائه کنند که پیش از این توسط مؤسسات خدماتی و درمانی انجام می‌پذیرفت.سیستم هوشمندسازی خانه همه تجهیزات الکتریکی را یکپارچه می‌کند. تجهیزاتی که می‌توانند هوشمند شوند شامل مواردی کنترلی از این قبیل هستند: وسایل سرگرمی خانه، سیستم‌های آبیاری و مراقبت از گیاهان، سیستم‌های تهیه غذای حیوانات خانگی، سیستم‌هایی که می‌توانند منظره محیط را در رویدادهای خاص مانند مهمانی‌ها تغییر دهند و استفاده از روبات‌های خانگی. این وسایل را می‌توان از طریق شبکه‌ای کامپیوتری با یکدیگر مرتبط کرد و یا با یک کامپیوتر شخصی همه آنها را کنترل نمود و یا حتی می‌توان کارکرد آنها را با اینترنت در دست گرفت. با ایجاد ارتباط بین فن‌آوری‌های اطلاعاتی و سیستم‌ها و ابزارهای خانه، می‌توان آنها را به شکلی یکپارچه به یکدیگر متصل کرد و همین امر باعث راحتی، بهینه‌سازی انرژی و امنیت بیشتر می‌شود.

 

 

 

برخی از مشتریان شرکت